Finalitza el Campionat de Catalunya de 420 i Europe Trofeu Vilamòbil del Club Nàutic Vilanova

Imatge del lliurament de premis al Club Nàutic de Vilanova i la Geltrú. Cedida

El Club Nàutic Vilanova després de més de tres anys de no poder acollir proves del Campionat de Catalunya de Vela Lleugera, degut a la remodelació de les seves instal·lacions, ha reactivat el màxim nivell competitiu acollint el Campionat de Catalunya de 420 i Europe – Trofeu Vilamòbil, que s’ha disputat durant els dies 1, 2, 8 i 9 de febrer.

En total hi han pres part 20 equips de la classe 420, una modalitat per parelles, i 43 regatistes de la classe Europe, de clubs de tot el litoral català com CN El Balís, Obús Team del Masnou, Astro HSI Boro, CN Tarragona, CN Vilassar de Mar, CNCB & CN Palamós, CN L’Estartit, CV Blanes, CN Garraf i CN Vilanova.

Després d’una primera jornada amb poc vent, en què només es van poder fer una prova de 420 i dues d’Europe, el diumenge 2 de febrer, segon dia de competició el vent va ser molt més potent, de 9 nusos de component sud – oest, circumstàncies meteorològiques que van permetre disputar tres proves de cada classe. El segon cap de setmana ha tingut un primer dia nefast, en que no es va poder fer cap prova degut a la manca de vent i un segon dia que es van poder completar tres proves de cada classe.

Avui diumenge 9 de febrer, s’ha procedit al lliurament de premis d’aquest Campionat de Catalunya de 420 i Europa – Trofeu Vilamobil que ha comptat amb la presència de Xavier Noguera, delegat de Vela Lleugera del Club Nàutic Vilanova, Carlos Dávila, delegat territorial de la classe 420, Jesús Tello, delegat territorial de la classe Europa, Sergi Cadenas, vicepresident de la Federació Catalana de Vela, i Conxi Martínez, regidora de Innovació, Empresa i Hisenda de l’Ajuntament de Vilanova.

Les classificacions definitives estan encapçalades per:

420MASCULÍ
3er Miquel Baena i Luca Vázquez, TN Vilanova
2on Nacho Dávila i Javier Mestre CN El Balís
1er Sebastián Riquelme i Miquel Pérez, CN El Balís

FEMENÍ
3a Ona Rigual i Mar Rigual CN Masnou
2a Joana Giralt i Esperanza Mestre CN Vilassar
1a Alba Santos i Paula Magdaleno CN Vilanova

SUB 19
1er Sebastián Riquelme i Miquel Pérez CN El Balís

SUB 17
1er Pau Llibre i Alberto Marsans CN El Balís

MIXTE
1er Sigfrid Rovira i Cris Cortés CN El Balís

EUROPEMASCULÍ
3er Ramón Figueres CV Palamós
2on Marc Tello CN El Balís
1er Oriol Pina CN l’Estartit

FEMENÍ
3ª Elena Pruñonosa CN El Balís
2ª Nora Lasurt CN El Balís
1a Mónica Veenhoven CN El Balís

SUB 20 MASCULÍ
1er Marc Arrufat CN El Balís
2on Daniel Cabré CN Masnou
3er Nico Borràs CN El Balís

SUB 20 FEMENÍ
1a Mónica Veenhoven CN El Balís
2ª Nora Lasurt CN El Balís
3a Elena Pruñonosa CN El Balís

SUB 18 MASCULÍ
1er Daniel Cabré CN El Masnou
2on Mateo Galindo CN Estartit
3er Roger Tomàs CN Masnou

SUB 18 FEMENÍ
1a Emma Collins CV Palamós
2a María de la Casa CN Masnou
3a Daniel Borràs CN El Balís